تبلیغات
حاجی قاسمی - خیارات
حاجی قاسمی
حقوق - علوم غریبه
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

خیارات و احکام آن :

خیارات جمع خیار و به معنای داشتن سلطه و تسلط است و مصدر آن اختیار میباشد ؛ درمفهوم اصطلاحی خیار درفقه مدنی عبارتست از : تسلط بر زایل نمودن یا فسخ کردن عقد و قرارداد به بیان دیگر خیار حقی است که برای طرفین معامله یا یکی از آنها و شخص ثالث ایجاد میشود تا بموجب آن بتوانند عقد لازم را فسخ کنند .

قانون مدنی ایران در مادة 396 ق.م خیارات را برمی شمارد که عبارتند از :

1-خیارمجلس                                                      2-خیار حیوان

3-خیار شرط                                                       4-خیار تأخیر ثمن

5-خیار روئیت و خیار تخلف وصف                      6-خیار غبن

7-خیار عیب                                                       8-خیار تدلیس

9-خیار تبعض صفقه                                            10-خیار تخلف شرط

خیار مجلس : مطابق مادة 397 ق.م  خیار مجلس آنست که تا زمانیکه طرفین معامله مجلس عقد را ترک نکرده اند و متفرق نشده اند اختیار فسخ معامله را دارند ؛ لازم به توضیح است که یکی از طرفین معامله مجلس عقد را ترک کند اختیارحق فسخ ایجاد میشود ، مگراینکه در قرارداد طرفین این حق را ازخود ساقط کنند . این خیار مختّص عقد بیع است .

خیار حیوان : این خیارنیز مختص عقد بیع است و مادة 398 ق.م  مقرر میدارد : « اگر مبیع حیوان باشد خریدار تا 3 روز از زمان عقد اختیار فسخ معامله را دارد .»

سئوال : منظور از واژه حیوان چیست و شامل چه حیوانی میشود ؟

پاسخ : شامل انواع حیوانات بزرگ و کوچک اعم از چهارپایان ، پرندگان و سایر حیوانات به شرط زنده بودن آن . مثلاً شامل ماهی که از دریا گرفته شده و زنده نیست نمیشود .

خیار تأخیر ثمن : این خیار نیز مختّص عقدبیع است و درمادة 402 ق.م ذکر شده و به این معنی است که هرگاه درعقدبیع برای پرداخت ثمن و یا تحویل و تسلیم مبیع اجل مشخص نشده باشد ، درصورتیکه 3 روز از تاریخ عقد بیع بگذرد و دراین مدت ، نه بایع مبیع را تسلیم خریدار کند و نه خریدار تمام ثمن را بفروشنده بپردازد ، دراین صورت فقط بایع اختیارفسخ معامله را دارد . نکته قابل توجه آنست که اگر فروشنده مبیع را تسلیم کرده باشد ولی ثمن را دریافت نکند دیگر بایع اختیار فسخ معامله را ندارد .

خیار شرط : درمادة 399 ق.م ذکر شده است که اگر درقراردادی برای طرفین معامله یا شخص ثالث شرط شود که درمدت معینی اختیار فسخ معامله را داشته باشند ، به چنین اختیاری خیار شرط گویند و به آن عقد مثل عقد بیع ، بیع خیاری میگویند .

خیار روئیت و خیار تخلف وصف : مطابق مادة 410 ق.م اگر کسی مالی را روئیت کند یا نمونه مال مورد خریداری را مثل برنج یا یکدستگاه کامپیوتر روئیت کند و یا با اوصاف و صفت مشخصی خریداری کند و پس از تحویل متوجه بشود مال تحویل شده همانی که روئیت کرده بود نیست و یا آن اوصاف لازم را ندارد اینجا خیار روئیت و تخلف وصف بوجود می آید .

خیار غبن : غبن درلغت به معنی زیان و فریب و دراصطلاح حقوقی به معنای عدم تعادل ارزش مال مورد مبادله است قانونگذار در مادة 416 ق.م بیان میکند که هرگاه یکی از طرفین معامله غبن فاحش داشته باشد یعنی در معامله مغبون شود به اندازه ای که میزان ضرر و مغبونیت قابل تحمل نباشد طرف مغبون حق فسخ معامله را دارد ، که به این خیار غبن می گویند .

نکته قابل توجه آنست که به محضی که مغبون متوجه شد که ضرر کرده است باید اقدام کند ، یعنی علم به غبن فوری است ؛ بعنوان مثال : شخص الف یک قطعه زمین با کاربری مسکونی به متراژ 200 متر مربع در شهرستان هشتگرد از قرار هرمتر مربع 000/000/2 ریال به شخص ب فروخته است معامله درتاریخ 20/5/89 واقع شده است ، فروشنده دوماه بعد متوجه میشود مغبون شده است ، زیرا زمین در زمان معامله هرمترآن حداقل 300 هزارتومان ارزش داشته است ، چنین ضرری عرفاً قابل مسامحه و تحمل نیست لذا به محض اطلاع از موضوع باید مغبونیت خود را اعلام و فسخ خود را به اطلاع طرف دیگر برساند ، بهمین دلیل می گویند علم به غبن فوری است ؛ اما فوریت را عرف تعیین می کند . مثلاً عرف بنگاه داران بعضی شهرها 10 روز و بعضی شهرها 3 روز و ....

زمان و مکان درعرف تأثیر می گذارد ، خیارغبن مربوط به دوطرف معامله نیز میشود .

خیار عیب : مطابق مادة 422 ق.م اگر بعداز معامله معلوم شود مبیع یا مورد معامله معیوب است ، خریدار اختیار دارد اینکه معامله را فسخ کند و یا اینکه آنرا بپذیرد و مابه التفاوت قیمت صحیح و معیوب آنرا که اَرْش گویند ، از فروشنده بگیرد .

نکته قابل توجه آنکه خیارعیب پس ازعلم به آن فوری است و بعلاوه زمانی برای خریدار خیار عیب ثابت میشود که عیب در زمان معامله مخفی باشد ، ضمناً تشخیص عیب با نظر عرف است .

خیار تَدلیس : به معنای فریب طرف معامله است ، قانونگذار در مادة 438 ق.م بیان میدارد تدلیس عبارتست از عملیاتی که موجب فریب طرف معامله شود ؛ تدلیس دارای دورکن است : رکن اول عملیات و هراقدام عملی یا گفتاری است و رکن دوم فریب می باشد .

خیار تَبعّض صفقه : تبعض به معنی جداشدن بعضی از بعضی دیگر است و دراصطلاح تبعض یعنی جداشدن قسمتی از مورد معامله از سایراجزای آن و مفهوم لغوی صفقه عبارتست از : دست روی دست زدن و مفهوم اصطلاحی آن همان عقدبیع میباشد ، البته صفقه درلغت عربی به معنی دست به هم زدن نیز میباشد ، چون سابقاً بین طرفین معامله معمول بوده که وقتی می خواستند رضایت خود را نسبت به عقدی که منعقد کرده اند اعلام کنند ، دست راست یکدیگر را می گرفتند و به هم دست می دادند ؛ بهمین جهت بیع را صفقه می گویند .

خیار تبعّض صفقه حقی است که قانونگذار به خریدار میدهد تا درصورتیکه قسمتی از بیع باطل باشد بتواند آن قسمتی را که صحیح است فسخ کند .

خیار تخلف شرط : احکام خیار تخلف شرط در مواد 234 تا 245 ق.م ذکر شده است ، یعنی همان شروط فعل ، صفت و نتیجه است که در درس اموال و تعهدات بیان شده است ؛ یعنی تخلف از شرط فعل ، صفت یا نتیجه برای کسی در قرارداد به نفع وی وضع شده است ، حق فسخ ایجاد می کند .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:27 ق.ظ
It's difficult to find well-informed people about this subject, however, you sound like you
know what you're talking about! Thanks
دوشنبه 30 مرداد 1396 06:22 ب.ظ
Everyone loves it whenever people come together and share ideas.
Great site, continue the good work!
یکشنبه 4 تیر 1396 10:19 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی
که صدایی مناسب در آغاز آیا
نه نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به من مؤمن اما فقط برای بسیار در حالی که
کوتاه. من هنوز کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
در صورتی که شما که می توانید انجام من را قطعا بود مجذوب.
چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 01:41 ب.ظ
عزیزم می دونی چرا بازدید وبلاگت کمه ؟
میخوای بازدیدت رو زیاد کنی؟
یه راه آسون و بدون هزینه واست دارم.
تبادل لینک کن
با وبلاگ من ( چون مخصوص تبادل لینک و افزایش بازدیده )
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی